Lütfen Bekleyiniz...BLOG


DOĞAL YÖNTEMLERLE BEBEK VE ÇOCUK BAKIMI

Bu eğitim bebeğinizin ve çocuğunuzun bakımında sizin için uygulanabilir bir klavuz olacaktır.

Anne babaların karşılaştığı karmaşık sorunlara kolaylıkla uygulanabilecek bilimsel çözümler sunan kitap, birçok ülkede yapılan bilimsel araştırmaların ışığında hazırlanmıştır. Bebeğinizi eve getirdiğiniz andan itibaren yaşayabileceğiniz zorluklar, bebek bezi bağlama, anne sütüyle besleme, uyku düzenini oluşturma, giydirme, hastalıklar gibi konularda uzmanlar tarafından hazırlananan bölümlerden, neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Konular:

İlk günler ve ilk haftalar
Bebeğinizle aranızda bağ kurmak
Yenidoğan bebeğinizin özellikleri
Küçük çocuklarda yaygın olarak karşılaşılan problemler Yeni annelerin yaşadığı genel problemler
Duygularınızla baş etmek
Temel bebek bakımı ve bebeğin beslenmesi
Bebeğinizin bezini değiştirmek
Bebeğinizi yıkamak
Bebeğinizin cilt bakımı
Bebeğiniz için kıyafet
Dışarı çıkıp gezmek için ne zaman uygun?
Neden anne sütü?
Emzirmenin esasları
Göğüs bakımı ve anne sütünün sağılması
Emziren annelerin karşılaştığı yaygın problemler
Yaygın emzirme problemleri
Biberonla besleme kararı
Biberon ile beslemenin esasları Ağlama, karşılık verme ve uyuma
Bebekler neden ağlar?
Bebeğinizi sakinleştirmek Kolikle baş etmek
Bebekler nasıl uyur?
Uyumayan bir bebeğin uyumasına yardımcı olmak
Bölük pörçük gecelerle baş etmek
Gelişim ve oyun
Bebeğinizin öğrenmesine yardımcı olmak
Hareket nasıl gelişir?
Sosyallik ve dil Diş çıkarma ve diş bakımı
Bebekler için sağlıklı beslenme
Uyku düzeninin değişmesi
Uyku eğitimi Büyüme ve oyun Oturma ve emekleme Ayakta durma ve sendeleyerek yürüme
El becerisi, başarma ve düşünme
Yürüme çağındaki çocuklar için sağlıklı beslenme
Tuvalet eğitimi için hazırlık
Tuvalet eğitimi problemleri ve özel durumlar
Ofke nöbetleriyle baş etmek

İlk adımlar
Genişleyen bir aile
Çocukların oyunlarına yardımcı olmak Konuşma zamanı Fiziksel ve zihinsel gelişim
Güzel davranışlara teşvik etmek
Sağlık ve güvenlik Aşı ve takviyeler
Bebeğiniz hastalandığında Yaygın problemler: soğuk algınlığı, öksürük ve solunum bozuklukları Gida alerjisi ve hassasiyeti
Sağlıklı bir ev Evde güvenlik
Dışarıda güvenlik Öğün planlaması ve yemek tarifleri Bebeklerin öğünlerini planlamak
Yürüme çağındakiler için öğün planı


image1.jpg

Gebelik Platesi

Hayatınızın en mutlu anlarının keyifle devam etmesi için gebelik boyunca doktor kontrolünde ne kadar çok düzenli egzersiz yaparsanız o kadar iyi.

 

GEBELİKTE EGZERSİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Hamilelik boyunca görülen bazı fiziksel ve fizyolojik  değişiklikler, hamileliğin keyifli geçmesini engellerken kan basıncındaki azalma, kramp,belde,bacakta,kısaca relaxin hormonun ve azalan magnezyum ve calcium minerallerinin azalmasına bağlı kas ve bağlarda ki yumuşatma etkisinden kaynaklanan  ağrı ve krampları engellerken pıhtılaşma gibi kardiovaskuler risklerdeki azalma, ideal vücut ağırlığının sürdürülmesine olan etkisi ve diabeti kontrol etme gibi katkıları da gözardı edilemez. Maternal egzersizden kaynaklanan, hypoxia hipertermia ve anormal HR (kalp atımı) değişiklikleri gibi fetusa risk teşkil eden bazı durumlar vardır. Ancak birtakım önlemler alınarak ve uygun egzersizler seçilerek riskler azaltıldığında, yararların risklere baskın çıktığı görülür. 

doğum esnasında kasılmaları karşılamak çok daha kontrol altında olur.

Hamilelikte oluşan krampları en aza indirger hatta tamamıyla geçirebilir.

Varis ve ödem oluşumunu azaltır,kan dolaşımını düzenlemenize yardımcı olur.

Karın , kol, bel, kalça, sırt, iç bacak ve pelvis taban kasları kısacası en önemli ve en çok etkilenen kasları  uygun egzersizlerle güçlendirebilirsiniz.

Kaslarınızı doğru şekilde kullanmayı öğrenirsiniz. Doğum sonrası normal hayatınıza çok hızlı dönüş sağlamanıza ve sıkılaşmanıza yardımcı olurken kabızlık gibi gebelik komplikasyonunda önüne geçmiş olursunuz.

Gebeliği spor yaparak mutlu ve keyifli geçen annelerin bebekleriyle daha keyifli iletişim kurdukları ve bebeklerinin daha zeki ve sosyal zekasının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Egzersiz yapan gebelerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda gebelik boyunca egzersiz yapan annelerin bebeklerinin daha zeki ve fiziksel açıdanda daha gelişmiş oldukları gözlemlenmiştir.

Gebeliği oyunca egzersiz yapanların daha mutlu ve keyifli  ve çevresiyle özellikle eşleriyle daha pozitif bir iletişimde oldukları gözlemlenmiştir.

Doğum sonrası daha çabuk toparlandıkları ve daha fit ve duruşu daha düzgün ağrısız ve kabızlık şikayetleri daha az ve sosyal anneler oldukları ve uyku düzenlerinin daha kaliteli olduğu gözlemlenmiştir. 

Zamanla yaşa,yediklerimize,hareketlilik oranımıza ve düşüncelerimize bağlı olarak hormonlarımızda bir takım değişiklikler meydana gelir ve değişiklikler zamanında dengelenmezse bağışıklık sistemimiz düşer ve bir takım hastalıklarla yüzleşmek durumunda kalırız.Psikolojik ve sosyokültürel açıdan dengelendiğimiz zaman ise bugün birçok hastalığın iyileşmesi daha kolaydır.

Sağlık riske atılmaması gereken bir değerdir. Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi kadın sağlığında da erken teşhis önem taşır. Kadın sağlığına yönelik anket çalışmalarımla, hastalık tespitini kolay hale getirmekteyim. Hasta olmadan önce, vücut yapısına göre risk teşkil eden problemleri belirlemekte ve olası rahatsızlıklara göre önlem alıcı tasarılar sunmaktayım.

Kadın sağlığı anketi ile ruhsal ve bedensel durumunuzu analiz edip hastalıklara karşı olan riskinizi en aza indiriyoruz ve daha bilinçli davranmanız için çeşitli eğitimler veriyoruz.

Kadın Sağlığında Özel Noktalar

Annelik, çocuk bakımı, aile sahibi olmak ve kadına dair her içerik hakkında tecrübe ve tıbbi bilgilerimle sorunlarınıza çözüm önerileri sağlamaktayım. Vücut dilinize ve DNA yapınıza özel, vücudunuzun hastalıklarla etkileşimini çözümleyerek riskli olduğunuz yönde tedbir almanızı hedeflemekteyim. Kadın olmanın ayrıcalığını sağlıklı bir birey olarak yaşamak için çalışmalarımı takip ediniz.

 

https://dergipark.org.tr/download/article-file/395763 

Anne karnında başlayan bebek gelişimi, rahim dışında da hızla ilerlemeye devam eder. Gebelik oluşmaya başladığı andan itibaren duyarlılığı gelişen embriyo, annenin ruh ,hareketliliğinden veya hareketsizliğinden halinden,yediklerinden,içtiklerinden ve psikolojisinden olumlu veya olumsuz olarak  etkilenir. Bu yüzden eğitilmiş ve bilinçli annelerin gebelik ve doğum süreçleri daha rahat geçer ve daha mutlu gebelik,doğum anı ve lohusalık dönemi yaşarlar. Hemen hemen her anınızda size destek olmaya hazırız.Emzirme işlemi doğum sonrasında ilk 30 dk içinde başlamalı ve tentene temas kurulmalıdır hatta mümkünse babalarada tentene temas yaptırılmalıdır.Bebeklerin ilk dili anne ve babanın beden hareketleri,enerjileri ve ses tonlarıdır bu yüzden gebelik ve doğum anı  ne kadar iyi geçerse bebekle iletişimde o kadar güçlü olacaktır.Gebeliği ve doğumu mutlu geçen annelerin sütleri daha kolay gelir ve bebek daha aktif,sorunsuz emeye başlar.Ancak bu dönemler sıkıntılı geçerse bebeğin bağışıklık sistemi ve aynı zamanda psikolojiside daha uyumlu ve güçlü olacaktır.Eğitim alan ailelerin stres düzeyleri daha düşük ve olumlu yatırımları daha fazla olur,anne adayı düzenli ve dengeli beslenip,dengeli uyuduğu için egzersiz yaptığı için ve stes düzeyi az olduğu için kaslar olması gereken güçte ve gevşeklikte olduğu için doğum daha kolay olur,süt daha kolay gelir.Ayrıca doğru pozisyonda  ve sıklıkta emziren annelerin meme ucu yaraları olmaz ve bebek alması gereken kiloyu zamanında alır kaygısız bir ebeveyn olmak için emzirme eğitimlerimizden yaralanmayı ertelemeyin.

Emzirme Terapisi

Bebek gelişimi ve anne konforu açısından emzirme eğitimi de oldukça önemlidir. Başta emziren annenin beslenme düzeni olmak üzere, dinlenmesi, doğru tekniklerle emzirmesi ve bazı emzirme egzersizleri gibi konularda destek sağlıyorum. Sorunsuz, konforlu, rahat ve verimli bir emzirme süreci için aldığım tıp eğitimlerinin yanıda modern tıbbı, gelişen teknolojiyi, terapi ve tecrübelerimi de eksiksiz olarak kullanıyorum. 

Topluma yeni bir can kazandırırken bu canların ruhsal ve bedensel açıdan daha sağlıklı olması adına bütüncül önleyici tedavi hizmetlerinden yaralanmalıyız.Hastalıklar ve sıkıntılar meydana gelmeden önce erken dönemde eğitim almalıyız,egzersiz yapmalıyız,doğal ve dengeli beslenmeliyiz. Doğum sonrası dönemde lohusalık depresyonu ve hormonların bedende ki fizyolojik değişikliğinden ötürü meydana gelen bütün riskleri önlemek için muhakkak bilinçlenmeliyiz.Doğumunuzu yapmanız ve bebeğinizi kucağınıza almanız sonrasında farklı bir psikoloji yaşamanız çok doğaldır. Bu dönemin hamilelik döneminden çok daha zor olduğunu birkaç yıl daha yaşamaya da hazırlıklı olmanızda yarar var. Doğum sonrasında stres yaşamamanız gerekiyor. Çünkü yaşadığınız her olumsuz duygu durumları  sizde bir takım olumsuz hormonların salgılanmasını sağlarken beraberindede kan dolaşımı yoluyla bebeğinize etki eder.Bu durumun gebelik süresince devam etmeside hem doğum anınızı hemde doğum sonrası döneminizi olumsuz etkiler.Yapılan çalışmalar ve araştırmalar gösteriyor ki gebeliğini stresli,hareketsiz ve düzensiz beslenme ile geçiren anneler ve bebekleri doğum anı ve sonrasında çeşitli hastalık riskleri taşıyorlar. Bu yüzdende doğum sonrası yaşadığınız her türlü sıkıntılı dönemde de tüm annelere destek vermekteyim. 

Doğum Sonrası Olası Durumlar

Bir bebeğin aileye girişi, yepyeni bir dünyaya açılan kapıdır. Bu dönemde olumlu duygular kadar olumsuz duygular da doğaldır. Doğum sonrası yaşayabileceğiniz tüm durumlar için bilgi paylaşımı yapmaktayım. Bebek bakımı,emzirme pozisyonları,süt arttırma yöntemleri,bebek yıkama anne-baba ve bebek arasında daha güçlü bir iletişim için eğitimler verip aynı zamanda evde bakım ekibimizle evinizde hizmet vermekteyiz. Mutlu bir bebek için bebek bakımı ve aile için çalışmalarımdan yararlanabilirsiniz.Gerektiği noktada aileleri ekibimizde ki psikologlara yönlendirip uzmanlarla çalışmalarına yardımcı oluyoruz. 

Hamile kadınların en çok korktukları ve endişe taşıdıkları an doğum ânıdır. Bebeğim sağlıklı doğacak mı, doğum yaparken acı hissedecek miyim, doğumum çok mu uzun sürecek ve daha yüzlerce soru kafalarını meşgul eder. Hamile bayanların doğumla ilgili kuşkularına son verecek çalışmalarımı paylaşmakta ve psikolojik destek sunmaktayım. Kuşku ve sorularınıza yanıt vermekte ve bu özel döneme en rahat şekilde hazırlanmanızı sağlamaktayım.Bilinçli bir hamilelik ve kolay gebelik için doğum anı hakkında muhakkak bilgi almalısınız.

Doğum Anından Önce

Anne adayları, bu gizemli dönemde en duygusal anları yaşar. Elbette ki bir miktar heyecan olması da son derece doğaldır. Doğum öncesi yaşadığınız psikolojik süreçte ve endişe trajedilerinizde sizlere pozitiflik aşılamakta, bu zorlu ve heyecanlı süreci nasıl atlatacağınız konusunda detaylar vermekteyim.Doğuma esasında gebe kalmadan önce hazırlanmakta fayda vardır ancak son doğum anına kadarda artık geç deyip bırakmayın nereden başlasınız sizin ve bebeğiniz için kardır.Doğum öncesinde eğitim almak nasıl besleneceğiniz nasıl egzersiz yapacağınız ve bebek ile anne karnında nasıl iletişime geçeceğinizi bilirseniz her şey daha kontrollü ve olumlu geçecektir bütün riskleri ekrate etmiş olursunuz.

Doğum anında nefes çalışmak çeşitli egzersiz ve olumlamalar yapmak,doğum şekliniz ne olursa olsun daha bilinçli.travmasız,pozitif ve kolay bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Hayatımızın doğum sonrasında ki ilk anından itibaren en büyük önemine sahip olan aktivitemiz  olan diyafram nefesi büyürken yaşadığımız stres ve tecrübelerden dolayı unutularak daha basit ,yetersiz oksijen sağlayan yüzeysel göğüs solunumuna kendini bırakır ve bu zamanla  bedenimizin ihtiyacı olan oksijeni karşılamazken aynı zamandada akciğerlerde ki kirli havayı da yeterince boşaltmamaza bu nedenle de bağışıklık sistemimizin düşmesine ve çeşitliruhsal-bedensel sorunlara ve hatta hastalıklara yol açmaktadır.Solunum yaparken nefes verme, seansın kalitesi bakımından oldukça  önemli bir detaydır. Düzenli aralıklarla verilmeyen her nefes kalbi yorucu, kan sirkülasyonunu etkileyici ve beynin yorulmasını sağlayıcı sorunlara yol açarken kirli havanın atılamamasına ve zamanla ekspirasyon(soluk verme) kapasitemizi düşürür yani solunum yapan diyafram kası ve buna yardım eden kaslarında zamanla gücünün azalmasına neden olur. Sağlıklı bir nefesin alt yapısında aynı zamanda psikoloji,beslenme alışkanlıkları ve gıda seçimleri de rol oynamaktadır.

Hayat Nefes Almaktır

Nefes hayati öneme sahiptir. Temiz bir nefes, temiz bir dünya ve kişiye bir armağandır. Sizler için sunduğum tüm önerilerde olduğu gibi nefes konusunda da net çözümlerim bulunmaktadır. Sizin vücudunuza özel olan çalışmalarımda, öncelikli olarak yaşam kalitesini hedef almaktayım. Düzenli bir hayata sahip olmak ve yaşam kalitenizi artırmak için tecrübelerimden ve ihtisas alanımın verdiği profesyonellikten yararlanabilirsiniz.

  

Stres,obezite ve diyabetten korunmanın en kolay yolu bilinçlenmek,düşüncelerimizi analiz etmek,fark etmek ve  egzersiz yapmaktan geçer.Günümüzün en yaygın sorunu stres, kişileri bedensel ve ruhsal aıdan içten içe etkilerken aynı zamandada kişinin davranışlarını ve başkalarıyla olan ilişkilerinide olumsuz etkiler ve sosyal anlamdada iş anlamındada verimi ve performansı düşürerek giderek kişinin çökmesine ve tükenmişlik sendromuna girmesine neden olur.Düzenli ve beslenme şekline uygun olarak planlanan egzersiz programları tüm bireylere sağlık katar. Sizler için tasarladığım egzersiz programları kişinin duruşuna,besleneme alışkalıklarına  ve beden kimyasına özel olacaktır. Bu programlara uyum sağlanması, kişinin hem düşüncelerini fark etmesi ve düzeltmesine hemde enerjik olmayı sağlayacağı gibi, zinde ve daha sağklıklı bir vücuda sahip olmanın da temelini oluşturacaktır.

Güçlü Bir Vücut

Sağlıklı nefes almak, yalnızca temizlik bakımından hijyenik olmakla oluşmayacak bir değerdir. Dahili olarak steriliteyi, vücudun toksinlerden arınması ve hem sosyal ve hemde iş performansınızın artmasını sağlayacaktır. Hazırladığım egzersiz ve sağlıklı zihin kürleri ve uygulamalı tekniklerimle  rahat ve ferah bir görünüme sahip olabilirsiniz. Obeziteyi ve vücut şekil bozukluğunu kader olmaktan çıkaracak yöntemlerim için, çalışmalarımı takip edebilirsiniz. Unutmayın, vücudun ve zihnin rahatlığı dış görünüşünüze yansır.Her kadının hayalidir annelik. Ama birçoğunun aklında ben doğurabilir miyim korkusu var. Son dönemlerde hükûmet özellikle normal doğumu teşvik etmek için çalışmalar sürdürüyor. Peki normal doğum korkusunu nasıl yenebiliriz?  Fizyoterapist ve doğum koçu Ferda Saraçoğlu ile normal doğumun püf noktalarını konuştuk.

 

4 ile 6 ay artasında başlayacak egzersizlerle anneyi doğuma hazır hale getiriyoruz. Hiç korkmadan anne adayı doğuma gidebilir. İşte her gün uygulanacak olan 15 madde ilebir annenin normal doğuma hazırlık aşamaları;

 

 • Sabah gebeler 8.30- 9gibi uyanır. 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı limon sıkıp ve 1 tane tarçın kabuğu koyup 5 dakika bekletip bunu içerse vücuda iyi gelir. Bu karışım hem kan şekerini dengelemeye hem de yağ yakımınayardımcı olur.
 • 10 dk nefes egzersizi yapılır. Özel nefes teknikleri uygulanır.
 • 35 – 40 dk ısınma ve soğuma haraketleri ile birlikte pilates veya yoga yapılır.
 • Kahvaltı ise yeşillik, yumurta ve lor ağırlıklı yapılır daha sonra günlük yaşamına devam eder.
 • Öğlen 12’de ara öğün yenmelidir. Saat 1’de ise hafif bir yürüyüş yapılmalıdır.
 • Öğle yemeğinde ise sebze veya et yemeği yanında salata ile yenmelidir.
 • Gün içinde en az 2 litre su içilmelidir.
 • Günde maksimum 2 meyve yenilebilir. Meyve öğlen veya en geç 3’te yenilmelidir.
 • Gün içinde kitap okumak ve dans etmek bebekle anneye iyi gelir.
 • Akşam yemeği az tuzlu ve hafif olmalıdır
 • Yemekten sonra yürüyüş yapılması gerekir.
 • Gece yatmadan önce bir barda ılık su içilebilir.
 • Yatmadan önce tekrar 10 dakika nefes egzersizi yapılır. Özel nefes teknikleri uygulanır.
 • Anne karnındaki bebekle konuşmak çeşitli sanatsal etkinliklere, bazı bilimlere yatkınlığı arttırabilip ve düzenli uyku alışkanlığı kazandırılabilir. Gün içinde mutlaka bebeklerle iletişim önemlidir.
 • Sabah mide bulantıları oluyorsa baş uçlarında mutlaka kraker veya leblebi olmalıdır.

 

  

Gebelikte sık idrara çıkma gebeliğin en yaygın belirtilerindendir. 6 haftalıktan itibaren gebeliğin ilk 3 aylık dönemine kadar sık idrara çıkma devam eder. Sık idrara çıkma gebeliğin son 3 aylık döneminde de olur.Gebelikte sık sık idrara çıkmanın en temel nedeni yaşanan hormonal değişikliklerdir. Hormonal değişmeler böbreklere daha hızlı bir şekilde kan akışına neden olur. Bu da idrar torbasının daha sık dolmasına yol açar.Ayrıca vücuttaki kan miktarı da artar. Bu da çok fazla sıvı geçişine yol açarak idrar torbasının daha çabuk dolmasına sebep olur.Sık idrara çıkmanın bir diğer nedeni vücutta artan zehirli maddelerin atılması için böbreklerin daha hızlı çalışmaya başlamasıdır.Büyüyen rahim de idrar torbasına baskı yaparak sık idrara çıkmaya neden olur.

 

 

İdrar yolları hastalıklarının belirtileri

 

 • İdrar yaparken bazen bir iki damla yapma

 

 • Yanma hissi

 

 • Sancı

 

 • Alt karın bölgesinde ağrı

 

    Gebelik döneminde sık sık idrara çıkmanın yanında yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı sizde görüldüğünde doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

 

Sık idrara çıkmayı azaltmak için ne yapılabilir?

Kahve, çay ve alkol gibi içeceklerden kaçınmak gerekir. Bu içecekler şiddetli idrar söktürücü bir etki yapabilmektedir. İdrar torbasının tamamen boşalmasını sağlamak gerekir. Bunun için de idrar yaparken öne doğru eğilmek idrar torbasının tamamen boşalmasına yardımcı olur.

Sık idrara çıkmamak için sıvı alımını azaltmak uygun değildir. Bu vücudun sıvı miktarını azaltarak sıvı yetersizliğine yol açar. Yine bol su ve diğer sağlıklı sıvılardan içmeye devam etmelidir. Fakat gece yatmadan önce alınan sıvılar azaltılabilir veya sıvı alımı kesilebilir. Bol sıvı alımı gün içinde yapılabilir.

 


Hayatın hangi evresinde olursa olsun ilk önce kendimizi tanıtarak başlarız yazılarımıza ve konuşmalarımıza.Maceram ebelik bölümüyle başladı. Sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü bitirdim. Çeşitli kişisel gelişim, egzersiz ve beslenme seminerlerine katıldım.2006 yılında Bursa Acıbadem doğumhane ve yenidoğan bölümünde başlayan serüvenim yıllardır devam ediyor.

Copyright by Green Web Digital Agency 2019. All rights reserved.

Mesaj Gönder
1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by